بیوگرافی کامل و تصاویر ژاله صامتی بازیگر

بیوگرافی کامل و تصویر های ژاله صامتی بازیگر 

ژاله صامتی بازیگر ایرانی هست که سال های زیادی تجربه کار در سینما و تئاتر ایران را دارد. او را در سریالهای متعددی نیز دیده ایم. ژاله صامتی بازیگر مفید و زیباروی سینما و تلویزیون ایران هست که این بازیگر در رشته بازیگری تحصیل کرده هست. ژاله صامتی دارای دو دختر هست و یک همسر مهربان دارد. ژاله صامتی اکنون در سن ۴۶ سالگی به سر می برد و تاریخ تولد ژاله صامتی ۱۴ فروردین ۱۳۵۱ هست.

 

ژاله صامتی «متولد ۱۴ فروردین ۱۳۵۱»، بازیگر ایرانی هست. وی در رشتهٔ تئاتر از دانشکدهٔ هنر فارغ‌التحصیل شده و فعالیت هنری خود را با حضور در فیلم دت یعنی دختر، به کارگردانی ابوالفضل جلیلی، آغاز کرد و  و پس از آن در سال ۱۳۷۳ بعنوان بازیگر نقش اول فیلم «دشت ارغوانی» به کارگردانی نادر مقدس گزینش شد.

 

او فعالیت حرفه ای را با بازی در فیلم‌های سینمایی «سایه به سایه»، «از جنوب تا شمال»، «خفاش»، «آخرین نبرد»، «فرار مرگبار» و «مربای شیرین» در پی گرفت. وی همین طور در آلبوم‌های تلویزیونی متعددی از جمله «یحیی و گلابتون»، «سفر به سرزمین ملائک»، «هتل»، «فکر پلید»، «مجتمع فرخ و فرج»، «آژانس دوستی» و «این زمینی‌ها» حضور داشته هست.

 

گفت وگوی مادر و دختری با ژاله صامتی

 دنیای مادران و دختران دنیایی زنانه، لطیف و زیباست. بخصوص اگر مادرها به نحوی با فرزندشان رفتار کنند که حس دوستانه‌ای هم در این میان شکل بگیرد. همۀ دخترها به مادران‌شان وابسته میباشند و همۀ مادران از اینکه در کنار دختران خود وقت بگذرانند لذت میبرند. دخترها در هر سن و سالی همدم مادر میباشند و حتی ازدواج و بچه‌دار شدن هم نه‌تنها انها را از مادرشان دور نمی‌کند که باعث هرچه نزدیک‌تر شدن‌شان هم می شود.

 

دنیای زنانه ژاله صامتی و دختران مهربانش یاس و نیاز هم یکی از همین دنیاهای خوشگل و خواستنی هست. صامتی جمع خودش و دخترانش را اکیپی زنانه میداند که در کنار هم حسابی خوش و شادند. در یکی از روزهای بهاری میزبان ژاله صامتی بازیگر مفید کشورمان و دختران دوست داشتنی‌اش شدیم و با انها گپ و گفت جالبی داشته‌ایم در مورد دنیای مادرانه / دخترانه‌شان. خواندن این گفت‌وگوی صمیمانه را به همهپیشنهاد می‌کنیم. 

 

به ما خوش می‌گذرد

ژاله صامتی: من عاشق دخترهایم هستم و وقتی با هم هستیم حسابی بهمان خوش می‌گذرد. در واقع ما یک اکیپ زنانه هستیم. «میخندد» سه زن از سه نسل متفاوت ولی با مشترکات بسیار چندان. من دهه پنجاهی هستم و دختر بزرگم، یاس دهه هفتادی و دختر کوچکم، نیاز دهه هشتادی هست. همین حالا روند زندگی به حدی سرعت گرفته هست که دو نفر با فاصله سنی هفت، هشت ساله را هم می توان از دو نسل مجزا دانست.

 

یاس: من احساس می‌کنم ما اکثر با هم دوست هستیم. این حس را هم نسبت به مادرم دارم و هم نسبت به خواهرم. اختلاف سنی‌ام با خواهرم باعث نمی شود با او احساس صمیمت نکنم. گرچه به هرحال علایق متفاوت وجود دارد ولی نه آن قدر که بخواهد در صمیمت و احساس دوستانه‌مان خللی ایجاد کند. نیاز خیلی از حرف‌هایش را به من می زند و من هم همه ی وقت از هم‌صحبتی با خواهرم لذت می برم.

 

نیاز: من هم احساس دوستی با مامانم و یاس دارم. همۀ وقت} از اتفاقاتی که در مدرسه پیش بیاید با خواهرم صحبت می‌کنم. در کل حرف‌هایم را اکثر به مامان و یاس میگویم.    

بیوگرافی کامل و تصاویر ژاله صامتی بازیگر

ژاله صامتی در رشتهٔ تئاتر از دانشکدهٔ هنر فارغ‌التحصیل شده هست

 

دنیای مادر بودن

ژاله صامتی: اگر یک بازیگر دنیای مادر بودن را تجربه کند به او در ایفای نقش یک مادر خیلی کمک خواهد کرد. ما بازیگران بسیاری داشته‌ایم که نقش مادر را داشته اند و مفید هم بازی کرده‌اند اما اگر تجربه مادر بودن در دنیای واقعی را داشته باشند حسی که روی صحنه یا جلوی دوربین ظاهر می شود هم واقعی خواهد بود.

 

خود مادر بودن خارج از هر شغل و هر حیطه‌ای به نظرم از موهبت‌های بزرگی هست که خداوند به یک زن بخشیده. این حس آن قدر شیرین و خوشایند هست که با هیچ چیز دیگری نمیتوانم مقایسه‌اش کنم.

 

همۀ دوست‌داشتنی‌های من

یاس: هفده سال دارم و در رشته طراحی لباس درس میخوانم و طراحی و دوخت از علایق اصلی‌ام میباشند. به موسیقی هم خیلی علاقه دارم و تار و کمانچه مینوازم. پدر و مادرم از شش سالگی من را به کلاس‌های موسیقی فرستادند و خیلی تشویقم کردند که حتما نواختن ساز را یاد بگیرم. در دبیرستان هم وارد رشته موسیقی شدم

 

اما احساس کردم این رشته را میتوانم خارج از محیط مدرسه هم یاد بگیرم به همین دلیل از هنرستان موسیقی خارج شدم و وارد هنرستان طراحی و دوخت شدم.

 

یاس: طراحی لباس در سینما و تئاتر را دوست دارم؛ همین طور خیلی دوست دارم طراحی لباس بازیگران برای مراسم‌ گوناگون را انجام دهم. فعلا این کار را برای مامان انجام داده‌ام. اکثر لباس‌هایم را هم خودم می‌دوزم چون خیاطی از واحد‌های درسی‌ام محسوب می شود و یاد گرفته‌ام. داشتن مزون هم برایم جذاب هست.

 

ژاله صامتی: سلیقه‌مان در لباس به هم خیلی نزدیک هست و لباس‌هایی را که یاس برایم طراحی می‌کند دوست دارم.

 

یاس برایم مثل عروسک بود

ژاله صامتی: فاصله سنی من  با یاس بیست و شش سال هست و این فاصله سنی نسبتا کم باعث شد در ابتدا مادر شدن برایم شکل خاله بازی باشد. «میخندد» به خصوص اینکه فانتزی‌های بامزه‌ای از مادر شدن در ذهن داشتم و یاس برایم هم حکم بچه را داشت و هم مثل عروسک و اسباب بازی‌ام بود.

 

«میخندد» داشتن یاس برایم تجربه‌ای هیجان‌انگیز بود که تا مدت‌ها وقتی او را ‌تر و خشک می‌کردم و شیر می‌دادم با خود میگفتم « یعنی این بچه منه؟» و باورم نمیشد که صاحب یک دختر کوچولو شده‌ام.

 

خاطره شیرین من 

ژاله صامتی: یاس ساعت نه و نیم شب به جهان آمد و مفید به یاد دارم همۀ خانم‌های آن بخش چون همان روز زایمان کرده بودند  خواب که چه عرض کنم بیهوش بودند. «میخندد» ولی من که ۴۸ ساعت نخوابیده بودم پس از رفتن مادر و همسرم مرتب یاس را از پتویی که در آن پیچیده شده بود در می‌آوردم و نگاهش می‌کردم و هر نیم ساعت یک بار او را در آغوش میگرفتم و دوباره روی تختش می‌گذاشتم.

 

یاس هم مثل من آن شب بیدار بود و این موضوع کمی نگرانم کرد تا اینکه بالاخره زنگ زدم به بخش پرستاری و گفتم خانم پرستار نمی دانم چرا دختر من نمیخوابد در حالی که همۀ بچه‌ها خواب میباشند. پرستار هم گفت «خب مادرها هم همۀ خواب میباشند شما چرا نمیخوابید؟»  من هم جواب دادم «آخه من خیلی خوشحالم خوابم نمی‌بره» و پرستار جواب داد« حتما بچه ات هم خیلی خوشحاله نگران نباش.» «می خندد»

 

یادم هست بعضی از خانم‌ها نوزادشان را به پرستارها تحویل داده بودند اما من از آنجایی که اعتماد به نفسم در همه ی چیز خیلی بالاست گفتم خودم میخواهم از دخترم نگه‌داری کنم. «می خندد» بعد از اینکه چندین بار یاس را از روی تخت برداشتم و دوباره به جایش برگرداندم در نهایت او را کنار خودم خواباندم. دخترم ۹ماه با من و در وجود من بود و وقتی او را به خودم نزدیک کردم احساس آرامش کردم و بالاخره توانستم بخوابم. 

بیوگرافی کامل و تصاویر ژاله صامتی بازیگر

ژاله صامتی فعالیت هنری خود را با حضور در فیلم «دت یعنی دختر» آغاز کرد

 

مادر و دختر فروردینی

ژاله صامتی: من و یاس چون متولد ماه فروردین هستیم عواطفی شبیه به هم داریم. ما اینجور نیستیم  که محبت مان را در کلام بروز دهیم. اما نیاز برعکس ماست و محبت کلامی دارد و خیلی به من می‌چسبد. «میخندد» من کلا خیلی اهل چلاندن بچه‌ها نیستم و چندان بغل‌شان نمی‌کنم؛

 

به همین دلیل هم همۀ بچه‌ها رابطه خیلی خوبی با من دارند چون از اینکه مرتب کسی بغل‌شان کند و ماچ‌شان کند خوش‌شان نمی آید. در مورد بچه‌های خودم هم این طور بودم.اتفاقا خواهرهایم می گفتند چطور می توانی بچه‌هایت را محکم بغل نکنی و نچلانی و من هم می گفتم من از تماشای‌شان اکثر لذت می برم و کیف می‌کنم.

 

  گرچه نیاز اخلاقش با یاس فرق دارد و دوست دارد در آغوش من باشد. اتفاقا روزی هم که به جهان آمده بود بخش را با جیغ و هوار روی سرش گذاشته بود. «می خندد» و به محض اینکه برای شیر دادن به آغوش من دادند آرام شد. خلاصه کل روز در آغوش من بود و تا از من جدا می‌شد جیغ می‌کشید و گریه می‌کرد.

 

از خوشحالی جیغ زدم

ژاله صامتی: وقتی نیاز را باردار بودم باز دوست داشتم فرزندم دختر باشد و وقتی در ماه چهارم بارداری‌ام فهمیدم بچه دختر هست از خوشحالی با یاس جیغ می‌کشیدیم. «میخندد»

 

یاس: روزی که نیاز به جهان آمد من منزل مادربزرگم بودم و وقتی خاله‌ام خبر تولد خواهرم را داد از خوشحالی کل منزل را دویدم و جیغ کشیدم. «میخندد» وقتی هم در بیمارستان نیاز را دیدم خیلی ذوق کردم و اصلا باورم نمی‌شد خواهردار شده‌ام. روزهای اول که کوچک بود بغلش می‌کردم و با او خاله بازی می‌کردم. نیاز نوزاد خیلی زیبایی بود.

 

ژاله صامتی: نیاز نوزادی گرد و قلمبه بود با چشم‌های آبی درشت که دل همۀ را میبرد. گرچه هم اکنون رنگ چشم‌هایش طوسی شده.

 

نام نیاز را یاس گزینه کرد

ژاله صامتی: نام یاس را من گزینه کردم.  همه ی از تک سیلابی بودن این اسم تعجب کرده بودند و فکر می‌کردند تلفظش سخت هست اما خیلی زود عادت کردند. نام نیاز را اما خواهرش گزینه کرد. کلی اسم گزینش کرده بودیم و کاندیدا داشتیم اما یک بار که داشتم خاطره‌ای را برای یاس تعریف می‌کردم نام نیاز را بردم و به یاس گفتم: « راستی نیاز هم اسم دختر هست» و یاس هم سریع گفت همین اسم را روی خواهرم میگذاریم. 

بیوگرافی کامل و تصاویر ژاله صامتی بازیگر

ژاله صامتی و دخترانش

 

اهل تئاتر مشاهده هستیم

ژاله صامتی: ما با هم به سینما، کنسرت و تئاتر میرویم. تماشای تئاتر از برنامه‌های همیشگی‌مان هست و ماهی حداقل سه، چهار بار به مشاهده تئاتر می رویم. بچه‌های من از نوزادی به تئاترشهر رفته‌اند. وقتی یاس کوچک بود با خودم به محل تمرین می‌بردم و در محل کوچکی با اسباب‌بازی‌هایش آرام بازی می‌کرد. هر دو عاشق تئاترشهر میباشند چون در این محیط بزرگ شده و بازی کرده‌اند و کلی خاطره دارند.

 

یاس: وقتی هنوز نیاز به جهان نیامده بود تنها گوشه‌ای بازی می‌کردم اما با تولد نیاز همبازی پیدا کردم و با هم در کنار گروه تئاتر آرام بازی می‌کردیم و خیلی بهمان خوش می‌گذشت.

 

نیاز: هنوز هم با مامان چندان به تماشای تئاتر میرویم. رفتن به کافه هم از برنامه‌های تفریحی‌مان هست.

 

ژاله صامتی: بچه‌ها کافه را خیلی دوست دارند و کافه چندان میرویم. حُسن داشتن دختر این هست که میتوانم با انها ورزش‌های مشترک داشته باشم. با دخترهایم چندان استخر میرویم. برنامه پیاده‌روی با نیاز هم همه ی وقت برقرار هست. چون هر دو تپل هستیم و پیاده‌روی مشترک‌مان هم چندان هست. «می خندد»

 

به مادرم افتخار میکنم

یاس: به مادرم افتخار می‌کنم اما پُز بازیگر بودن ایشان را نمیدهم؛ حتی در مدرسه هم هیچ وقت نمیگویم مادرم بازیگر هست و بچه‌ها بعدا خودشان می‌فهمند. بعضی وقت‌ها با تعجب می‌پرسند « چرا قبلا نگفته بودی مامانت بازیگره؟»  و من هم جواب میدهم چون این هم یک شغل هست و فرقی با بقیه کارها ندارد.

 

دوستان و هم‌کلاسی‌هایم معمولا در مورد بازیگری یا پشت صحنه کارها از من سوال می‌کنند؛ مثلا می‌پرسند: « فلان بازیگر هم کنار مامانت بازی میکنه ؟ » یا اینکه دوست دارند در مورد دیگر بازیگرها و زندگی‌شان  بدانند.

 

بازیگران هم عادی میباشند

 ژاله صامتی: من خیلی دوست دارم در جمع مردم باشم. چندان به پیاده‌روی میروم و خیلی وقت‌ها ماشینم را پارک می‌کنم و از تاکسی، مترو و اتوبوس بهره گیری می‌کنم. دیدنی هست هنوز هم برخورد مردم با بازیگران طوری هست که انگار ما مثل آن ها زندگی نمی‌کنیم. چند وقت پیش که به جمعه‌بازار رفته و سبزی خریده بودم دو خانم با تعجب به من نگاه کردند

 

و پرسیدند « مگه شما هم سبزی پاک می‌کنی؟ » «میخندد» یا مثلا  وقتی برای ثبت‌نام دخترهایم برای نخستین بار به مدرسه می روم معمولا مدیران تعجب می‌کنند. نمی دانم چرا مردم فکر می‌کنند ما مثل پادشاه‌ها زندگی می‌کنیم.

 

ما هم روزی بچه بودیم

ژاله صامتی: یک خوشبختی بزرگی هم که دارم این هست که هر دو دخترم هیچ چیز پنهانی از من ندارند. حتی اگر بدانند ممکن هست من سر مساله‌ای ناراحت شوم و برخورد کنم باز هم آن را با من در بین میگذارند. این حس ناشی از اعتماد متقابل هست. متاسفانه بعضی از والدین فراموش می‌کنند خودشان هم روزی شانزه ساله بوده‌اند و یادشان می رود خیلی کارها را دوست داشتند انجام دهند که درست یا غلط بودنش را هم اکنون می‌فهمند.

 

بازیگری را دوست دارم  

نیاز: دوست دارم بازیگر شوم. بازیگری برایم دیدنی و دوست داشتنی هست و در فیلم « فقط بیست» به کارگردانی آقای مسعود کرامتی بازی کرده‌ام.

 

ژاله صامتی: چون نیاز دوست دارد در اساس بازیگری به صورت حرفه‌ای کار کند به او گفته‌ام اگر در این سن وارد بازیگری شود استعدادش حیف میشود. هم اکنون زمان یادگیری هست و نیاز باید اکثر تئاتر و فیلم ببیند و یاد بگیرد و بعد که به سن هجده، نوزده سالگی رسید و وارد دانشگاه شد میتواند به صورت حرفه‌ای وارد این کار شود.

 

اگر واقعا به اندازه‌ای که من عاشق بازیگری هستم دخترم هم به این شغل علاقه داشته باشد با حضورش در دنیای سینما مشکلی ندارم و تا حد امکان کمکش می‌کنم اما پارتی‌بازی نمی‌کنم. «میخندد» چون خیلی از بچه‌های سینما از جمله خودم با زحمت و تلاش وارد این عرصه شده‌ایم و از پارتی‌بازی خوشمان نمی آید.

 

ضمن اینکه به نظر من اگر کسی با زحمت چیزی را به دست آورد، هم قدرش را بهتر میداند، هم برای حفظش اکثر تلاش می‌کند و هم خودش را بی‌جهت خرج نمی‌کند.

 

یاس: من هم قبلا دوست داشتم بازیگر شوم اما هم اکنون علاقه‌ای ندارم و احساس می‌کنم استعدادش را ندارم.

 

ژاله صامتی: گرچه  به نظرم استعدادش را دارد ولی اعتماد بنفس‌اش در این اساس کافی نیست
بیوگرافی کامل و تصاویر ژاله صامتی بازیگر

تصویر ژاله صامتی و دخترانش

 

در خواست ویژه از خدا
ژاله صامتی: من همه ی وقت تا گذشته از تولد نیاز میگفتم فقط یک بچه کافی هست و تک‌فرزندی مفید هست. همه ی وقت هم دوست داشتم دختر داشته باشم. اتفاقا وقتی یاس را باردار بودم سونوگرافی تا به آخر جنسیت بچه را نشان نداد و من همۀ وقت} با خودم می گفتم خدایا بچه‌ام سالم باشد اما دختر هم باشد. «می خندد»

 

راستش من اصلا روحیه پسر داشتن ندارم و در دوران بارداری‌ام هم اول اسم یاس را گزینه کردم. با اینکه دوست داشتم تنها یک فرزند داشته باشم اما بعد از گذشت چند سال یاس مرتب به ما میگفت تنهاست و دوست دارد خواهر یا برادر داشته باشد.

 

تصمیم‌گیری برای داشتن فرزند دوم سخت بود چون هم دوست داشتم ادامه تحصیل بدهم و هم پایان‌نامه تحصیلی‌ام با زایمان اولم مصادف شده بود و می‌دانستم با داشتن یک نوزاد چقدر درس خواندن سخت هست. ضمن اینکه کار ما به دلیل عدم نظم زمانی سخت‌تر هست و مادر بودن یک بازیگر شاید به نسبت سایر زنان حتی دشوار‌تر باشد.

 

من از یک ماهگی یاس را با خودم سر صحنه فیلم برداری یا تمرین تئاتر می‌بردم و مرتب با خودم فکر می‌کردم حالا با دو بچه کارم سخت‌تر هم می شود اما در ختم مادربزرگم در یک لحظه تصمیم‌ام  را گرفتم.

 

در شلوغی آن مراسم با خودم خلوت کردم و دیدم من و خواهرهایم در کنار مادرمان هستیم که به تازگی مادرش را از دست داده و دختر‌خاله‌هایم همراه و همدل خاله‌ام میباشند. مشاهده این جمع گرم و صمیمی و همدلی بسیار زیادی که بین همه ی ما بود و فکر کردن به این موضوع که بالاخره من و همسرم این جهان را ترک می‌کنیم

 

و مفید هست یک هم‌خون در کنار یاس باشد، باعث شد تصمیم بگیرم باز هم بچه‌دار شوم و حالا هم از اینکه این تصمیم را گرفتم و نیاز عزیزم را به این جهان آوردم خیلی خوشحالم.

 

عکس های ژاله صامتی
بیوگرافی کامل و تصاویر ژاله صامتی بازیگر

ژاله صامتی و همسرش

 

 

 

گرد آوری : ناز میهن

کلیدواژه ها :